Zajęcia w Institute of Design

9 listopada uczniowie klas IV a i IV b wzięli udział w wyjeździe do Kielc zorganizowanym przez nauczycielkę plastyki i techniki – panią Marzenę Zatorską. Opiekę sprawowała również pani Aleksandra Praśkiewicz. Głównym celem wyjazdu był udział dzieci w zajęciach plastycznych pt. ,,Poznaj potwora” w Instytucie Designu. Tytułowy potwór symbolizuje problemy ekologiczne, z jakimi zmaga się nasza planeta Ziemia.
Na początku odbyła się prezentacja multimedialna z wykładem. Uświadomiła ona ekozasady, które każdy powinien znać i przestrzegać w codziennym życiu. Dotyczyły one m.in. niewłaściwego nadmiernego zastosowania plastiku we współczesnym świecie , niedoboru wody w środowisku przez nieekonomiczne jej gospodarowanie, nieefektywnego wykorzystywania energii i marnotrawstwa żywności. Uczestnicy poznali elementarz prawdziwego ekoninja z takimi pojęciami jak segregacja, upcycling, ślad węglowy.
W części praktycznej uczniowie z dużym zapałem wykonywali skakanki ze zużytych reklamówek, przywiezionych z domu. Pokazali jak wskrzesić drugie życie plastikowych śmieci. Poznali proces recyklingu, czyli wtórnego wykorzysta zużytych materiałów. Lekcja w Pracowni Projektowania WŁASNORĘCZNI zakończyła się zabawą z zastosowaniem skakanek oraz gry planszowej ,,Omijanie Potwora”, utrwalającej zdobytą wiedzę.
Po zajęciach przyszedł czas na refleksje patriotyczno – religijne, związane z obchodami 99 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Grupa udała się do pobliskich miejsc pamięci narodowej oraz bazyliki katedralnej.