Zajęcia projektowe

W dniu 9 stycznia 2018 roku odbyły się zajęcia w Institute of Design Kielce zorganizowane przez nauczycielkę plastyki i techniki – p. Marzenę Zatorską. W tym wydarzeniu brali udział uczniowie klasy V i VI . Opiekę na uczniami sprawowała również nauczycielka j. polskiego p. Aleksandra Praśkiewicz. Celem wyjazdu był udział dzieci w zajęciach plastycznych pt. ,,Poznaj potwora” w Instytucie Designu. Ten przewrotny tytuł zajęć zaciekawił uczniów szeroko rozumianą problematyką związaną z ochroną środowiska. Zajęcia miały bardzo ciekawą formę i zostały podzielone na dwie części. Pierwsza z nich -teoretyczna miała za zadanie wprowadzić uczniów w Świat ekologii. W trakcie jej trwania zostały omówione zagadnienia związane z ekozasadami oraz wyjaśnione takie pojęcia jak recykling, upcycling, czy wielorazowość. Młodzież mogła się przekonać m.in. jakie konsekwencje może spowodować nieracjonalne gospodarowanie zasobami wody, nadmierne wykorzystanie plastiku, czy tez marnotrawienie żywności. Kolejnym etapem zajęć była część praktyczna, czyli zajęcia zawodoznawcze z zakresu projektowania sztuki użytkowej. Zdobyta wiedzą stała się inspiracją dla młodzieży do wykonania torebek ze starych koszulek, broszek z potłuczonej porcelany. Ten mały przykład uświadomił uczniom jak, w efektywny sposób, za pomocą recyklingu można wykorzystać niepotrzebne przedmioty znajdujące się wokół nas. Zwieńczeniem zajęć był czynny udział w grze planszowej ,,Omijanie Potwora”, która miała za zadanie uporządkować i ugruntować zdobytą wiedzę. Podczas wyjazdu udało się wygospodarować czas na refleksje patriotyczne, związane z obchodami 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Młodzież z bardzo dużym zainteresowaniem odwiedziła miejsca pamięci narodowej. Wszyscy uczniowie byli pod wrażeniem zajęć oraz obiektów historycznych które poznała. Na pewno zdobyta wiedza pozwoli uczniom spojrzeć inaczej na otaczające nas przedmioty i spowoduje, że z większym szacunkiem będziemy odnosić się do najbliższego środowiska.