Projekt  „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę”- wyjazd do Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie

5 czerwca 2023 r.  grupa uczniów z Piotrkowic  wraz z opiekunami wyjechała do Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Wyjazd odbył się dzięki udziałowi w Projekcje „Razem odkrywamy żydowską historię i kulturę” realizowanym przez Forum Dialogu.  Projekt był skierowany do polsko-ukraińskich i ukraińskich grup uczniów i uczennic w roku szkolnym 2022/2023. Celem projektu jest integracja polskich i ukraińskich uczniów oraz wspólne odkrywanie historii i kultury żydowskiej. Realizacja projektu przeciwdziała antysemityzmowi oraz buduje postawy otwartości wobec różnorodności i odmienności. Udział w programie był nieodpłatny.

Gdy dotarliśmy do Krakowa, pospacerowaliśmy po Kazimierzu,  podziwiając piękne kamienice i uliczki znajdujące się  w żydowskiej dzielnicy miasta. Następnie udaliśmy się na pyszny posiłek do Restauracji „Marchewka z groszkiem”, gdzie w przyjemnej atmosferze zjedliśmy obiad. Około godziny 14.00 dotarliśmy do Żydowskiego Muzeum Galicja. Po krótkim zwiedzaniu zapoznaliśmy się z wystawą „Dziesięć polskich miast- Dziesięć żydowskich historii dzięki, której poznaliśmy osobiste historie i rodzinne fotografie Żydów, którzy opowiadają o swoich losach, m.in. dorastaniu w Polsce, przetrwaniu w czasie zagłady oraz odbudowywaniu własnego życia już po wojnie. Następnym punktem były ciekawe  warsztaty przeprowadzone przez pracowników muzeum z materiałem „ Na kartach kalendarz- Judaizm i tradycja żydowska” . Dzięki warsztatom uczniowie poszerzyli i pogłębili swoją wiedzę, poznając wiele elementów z żydowskiej historii i kultury, a także poznali najważniejsze święta i pojęcia żydowskie, m.in. Rosz ha- Szana, Jom Kipur, Sukot, Rosz Chodesz, Chanuka,Purim, Pesach, Szawuot, bar micwa, szabat, synagoga, obrzezanie i wiele innych. Uczniowie z chęcią pracowali w grupach, poznawali różne święta żydowskie i wymieniali wypracowane efekty z innymi grupami, a pracownicy muzeum uzupełniali ich wiedzę oraz dopowiadali wiele ciekawych informacji. Mieli również okazję zobaczyć i poznać ważne symbole i elementy  kultury żydowskiej, m.in. mezuza, menora, Gwiazda Dawida, Tora, szofar, jarmułka, talid.