Lekcja przyrody nad zalewem Andrzejówka

W czwartek  9 listopada uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w inauguracyjnej lekcji edukacyjno – przyrodniczej  nad zalewem Andrzejówka. Lekcja rozpoczęła się od wpuszczenia do zbiornika ,, złotych rybek”, które spełniają życzenia. Naszymi przewodnikami po ścieżce byli Jędrzej i Miławka, którzy są bohaterami legendy ,, O Miławce i Jędzrzeju”.  Wedle opowieści są to dobre duchy , które opiekują się terenem zalewu i dbają o jego florę i faunę. Jędrzej i Miławka w  ciekawy sposób zaprezentowali bogactwo i różnorodność roślin i zwierząt żyjących nad zalewem. Pokazywali w jaki sposób należy  korzystać z  tablic edukacyjnych, a także zaprosili uczniów do interesujących gier i zabaw  ekologicznych. Dzieci uczyły się rozpoznawania gatunków grzybów jadalnych i trujących, nazewnictwa leśnych zwierząt, poznały terminy tj.  sylwoterapia czy dendrologia. Najwięcej radości dostarczyły uczniom gigantyczne makiety grzybów i realistyczne modele leśnych zwierząt : łosia, żubra, dzika czy wilka.  Po wyczerpującym czasie przyswajania wiedzy, przyszedł czas na poszukiwanie kufra ze skarbem, w którym były upominki dla dzieci. Żywą lekcję przyrody zakończyliśmy pysznymi kiełbaskami z ogniska i gorącą herbatką przygotowanymi przez pracowników Chmielnickiego Centrum Kultury.