Jasełka w naszej szkole

Jasełka to widowisko teatralne o Bożym Narodzeniu.  Ich nazwa wywodzi się  od  staropolskiego słowa jasło oznaczającego żłób. Za twórcę przedstawień bożonarodzeniowych uważany jest św. Franciszek z Asyżu, który pierwszą taką scenę zaaranżował w 1223 roku w Greccio. Zwyczaj przywędrował z Włoch do Polski na  przełomie XIV i XV wieku i stał się zbieżny z kolędowaniem. Ich treścią jest historia narodzenia Pana Jezusa w Betlejem i spisku Heroda, który bojąc się o utratę tronu przez nowonarodzonego króla każe wymordować wszystkie małe dzieci.

Jasełka zostały odegrane 6 i 8 stycznia w Zespole Placówek Oświatowych w  Piotrkowicach. Na przedstawienie została zaproszona cała społeczność szkolna oraz  mieszkańcy gminy Chmielnik. Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta i  Gminy Chmielnik  Pan Paweł Wójcik oraz członek Zarządu Powiatu Pan Mariusz Ściana. Widowisko odegrane zostało w trzech sceneriach:  na polu pasterzy
z aniołami, w  pałacu króla Heroda oraz w  stajence betlejemskiej.

W przedstawieniu wzięło udział 53 aktorów z klas: ,,0″, III-V, VII i VIII. Poszczególne sceny przeplatały się  tańcem i śpiewem kolęd i pastorałek. Dodatkową atrakcją była gra na  instrumentach muzycznych zaprezentowana przez uczniów naszej szkoły.

Dzieci zaśpiewały łącznie 14 kolęd i pastorałek. W repertuarze najwięcej było aranżacji „Małej Armii Janosika”, ale również Krzysztofa Krawczyka, Arki Noego i Jangoka.

Aktorzy wystąpili w pięknych góralskich i krakowskich strojach.

Koordynatorem Jasełek był  ks. Romuald Gościewski.

Serdeczne podziękowania składamy rodzicom, aktorom, nauczycielom i pracownikom szkoły za wykonanie rekwizytów, scenografii i choreografię. W szczególności słowa wdzięczności kierujemy do Pani Doroty Majewskiej, Barbary Rogali- Kupczewskiej, Gabrieli Raczyńskiej, Małgorzaty Ślusarczyk, Małgorzaty Lisowskiej,  Jolanty Mrozińskiej, Państwa Leszka i Barbary Kobus, Pana Kamila Sęka, Wojciecha Kozaka,  Krzysztofa Grabiańskiego i  Kamila Kryczki, który przygotował podkład muzyczny i dźwiękowy. Widzom za obejrzenie i dobre słowa.

Zapraszmy do obejrzenia galerii zdjęć: