Innowacja Pedagogiczna Opracowana w oparciu o metodę odimienną Ireny Majchrzak ,, Zabawa w czytanie- przedszkolak bawi się literami”.

W naszej szkole od kwietnia prowadzona jest innowacja pedagogiczna opracowana w oparciu
o metodę Ireny Majchrzak, pt. ,, Zabawa w czytanie- przedszkolak bawi się literami”.

Innowacja odzwierciedla treści z Programu wychowania przedszkolnego: ,,Nasze przedszkole”(M. Kwaśniewska i W. Żaba – Żabińska). Innowacja ,,Zabawa w czytanie – przedszkolak bawi się literami” może stać się interesującym rozwiązaniem podnoszącym jakość usług edukacyjnych naszego przedszkola. Innowacja jest opisem oddziaływań edukacyjnych, zmierzających do opanowania przez młodsze dzieci umiejętności czytania. Uwzględnia zasadę stopniowania trudności i daje nauczycielowi możliwość dowolnego doboru treści i metody. Zawiera ogólne założenia oraz propozycje konkretnych zabaw i zajęć, co ułatwia planowanie pracy dydaktyczno- wychowawczej.

Założenia metody:

Nauka czytania metodą Ireny Majchrzak jest przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Ma ona na celu:

– obniżenie wieku, w którym dzieci spotykają się
z pismem,

– nacisk na wizualny aspekt nauki czytania,

– dostarczenie dziecku jak najwięcej ćwiczeń służących wykształceniu spostrzegawczości, niezbędnej w dostrzeganiu drobnych różnic między literami.

Naukę należy rozpocząć z każdym dzieckiem, które pojawia się w przedszkolu, niezależnie od jego wieku. Największą korzyść odnoszą dzieci najmłodsze, choćby nawet trzyletnie. Będą one miały w przyszłości  szansę swobodnego, wolnego od przymusu obcowania z pismem na długo przed dziećmi objętymi dyscypliną szkolną. A wtedy można mieć nadzieję, że ich dalszy kontakt
z pismem będzie spontaniczny i niezależny. Innowacja daje również szansę na częstsze oddziaływanie logopedyczne w związku
z włączaniem elementów terapii i ćwiczeń logopedycznych.

Czas realizacji innowacji:

Innowacja będzie realizowana w okresie od kwietnia 2022 roku do czerwca 2024 roku w grupie przedszkolnej ,,Muchomorki” przez Małgorzatę Lisowską oraz wychowawców grupy. Obok kilka zdjęć z dotychczas zrealizowanych zajęć.