Dzień Wagarowicza to ulubiona data uczniów w szkolnym kalendarzu

Kiedy przypada Dzień Wagarowicza w 2022 roku?

Dzień Wagarowicza każdego roku obchodzony jest w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, czyli 21 marca. Nie bez powodu te dwie daty się ze sobą pokrywają. Koniec zimy to prawdziwe święto, bo żegnamy się z nieprzyjemnymi warunkami atmosferycznymi i szaroburym otoczeniem.
W zamian wchodzimy w etap zazieleniania się przyrody i poprawy pogody, co zachęca do spędzania czasu na łonie natury. Dla młodych ludzi to szczególny powód do radości.

W 2022 roku Dzień Wagarowicza wypada
w poniedziałek.

Skąd wziął się Dzień Wagarowicza?

Wagary to kolokwialna nazwa nieusprawiedliwionej nieobecności w szkole. Jest to więc samowolne uchylenie się od obowiązku szkolnego przez ucznia. Zjawisko wagarów szczególnie nasila się wiosną, gdy aura zachęca uczniów do opuszczania lekcji na rzecz spędzania czasu na powietrzu. Socjologowie mają na to nawet wytłumaczenie. Po zimie wszyscy są spragnieni słońca, a pierwsze oznaki wiosny powodują dodatkowo przyjemne rozprężenie.

Dzień Wagarowicza to nieformalne święto, niezapisane w żadnej polskiej ustawie. To całkowicie umowny dzień, a o jego istnieniu przypominają młodszym starsi uczniowie i w ten sposób tradycja jest przekazywana od lat
z pokolenia na pokolenie. Trudno doszukiwać się początków świętowania Dnia Wagarowicza, ale można powiedzieć jedno – nie zapowiada się, by to nieformalne święto zostało szybko zapomniane.

Sposoby na spędzenie Dnia Wagarowicza

Sposobów na spędzenie Dnia Wagarowicza jest mnóstwo, ale niemal wszystkie wiążą się
z powitaniem wiosny. U nas  w szkole udało nam się zaangażować wszystkich uczniów w akcję  SU. Był to dzień bez plecaków i w śmiesznych strojach. Nasi uczniowie mieli za zadanie przyniesienie książek i przyborów szkolnych w pojemnikach ich pomysłu. Dzień bez plecaka to zwyczaj, który jest bardzo popularny w USA. Ostatnio stał się też viralem na TikToku.  ‘’No backup day” to prawdziwa rozrywka dla amerykańskich uczniów, a teraz także i dla polskich.  Kreatywność naszych uczniów
w tym dniu nie znała granic, co możemy zobaczyć na załączonych zdjęciach. Również stroje były godne podziwu. Dzień wagarowicza w szkole okazał się dniem pełnym śmiechu i dobrej zabawy.