GMINNE DOŻYNKI W PIOTRKOWICACH

15 sierpnia, w Święto Matki Boskiej Zielnej w Piotrkowicach odbyły się Gminne Dożynki. Rozpoczęły się one uroczystą mszą świętą na przykościelnym ołtarzu polowym. Następnie orszak dożynkowy przybył na Rynek, gdzie przebiegała  dalsza część imprezy.

Po części oficjalnej nasza szkoła zaprezentowała okolicznościowy program artystyczny pt. ,,Emigrant na Dożynkach’’. Była to inscenizacja opowiadająca o przyjeździe syna z Włoch.

W okolicy były akurat dożynki, więc rozmowa dotyczyła żniw, zwłaszcza wspomnień jak było dawniej. Rozmówcy udali się na Dożynki. Tam podziwiali śpiew ulubionych pieśni Polaków przez 100 lat niepodległości oraz tańców. Nie zabrakło współczesnych hitów wyrażających patriotyzm lokalny np. ,,Pytasz mnie co właściwie mnie tu trzyma…’’ , ,,Czy jest coś piękniejsze na tej ziemi…’’, ,,My Słowianie’’ itp.

Po powrocie z Dożynek ojciec usłyszał od syna radosną wiadomość, że podjął decyzję o zawarciu małżeństwa, a jego wybranką jest sąsiadka, którą pokochał w Italii. Zbliżyła ich praca w Neapolu. Historia miłosna zobrazowana została włoskim przebojem ,,Ci sara’’ w wykonaniu duetu

z klasy II – Tosi Osman i Dawida Lisowskiego. Ich występ był okazją do zebrania autografów od ważnych gości obecnych na Dożynkach.

Występy uczniów i scenariusz przygotowane zostały przez nauczycieli: A. Praśkiewicz, J. Długosz, E. Musiał, K. Kryczkę, E. Galińską oraz instruktora muzyki z ChCK – Martę Brzyszcz.

W rolę głównych bohaterów wcielili się: syn – Bartek Białowąs , ojciec – Mateusz Moskwa.

Utwory solowe lub w duecie wraz z towarzyszącym chórkiem zaśpiewali: Karolina Jabłońska, Dominika Salwa, Amelia Kuranda, Roksana Ciopińska, Zuzanna Gola, Antonina Osman, Dawid Lisowski. Tańce zaprezentowała klasa II i Roksana Ciopińska.