Warsztaty „Droga do niepodległości”

Nasza szkoła stara się jak najlepiej manifestować 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i w związku z tym realizuje działania upamiętniające to wydarzenie, wychowując uczniów w duchu patriotyzmu i poznawania historii naszej Ojczyzny. Jednym z takich działań był wyjazd w dniach 16-17 maja do Centrum Edukacyjnego ,,Przystanek Historia’’ IPN w Kielcach, zorganizowanym przez nauczycieli historii.
W pierwszym dniu wyjazdu, czyli w środę, uczestniczyli uczniowie klasy IVa i IV b oraz chłopcy z klasy V pod opieką pań: Aleksandry Praśkiewicz, Małgorzaty Ślusarczyk, Justyny Siołek. W następnym dniu, w czwartek, uczestniczyli uczniowie klas VI – VII i dziewczęta z klasy V pod opieką pań: Barbary Rogali-Kupczewskiej, Joanny Długosz, Teresy Majkowskiej.
Do Kielc wyruszyliśmy ze szkoły o godz. 8:45 autobusem szkolnym. Po przybyciu na miejsce, podziwialiśmy wyposażenie ośrodka. Szczególnie zainteresowała nas wystawa fotografii z czasów PRL, kiedy nasi dziadkowie i rodzina byli w naszym wieku. Następnie zajęliśmy miejsca w sali edukacyjnej. Na początku odbyła się pogadanka i prelekcja multimedialna nawiązująca do wydarzeń, które doprowadziły do utraty niepodległości i walk o jej odzyskanie. Przypomniane zostały powstania, wydarzenia, postacie historyczne z Józefem Piłsudskim na czele i jego legionami.
Później otrzymaliśmy karty pracy do ćwiczeń praktycznych. Polegały one na wypełnieniu luk w tekście pieśni ,,I Brygada’’, po wysłuchaniu nagrania
i wspólnym śpiewie. Każda grupa otrzymała też inny tekst z informacjami dotyczącymi walk o niepodległość. Po zapoznaniu się z nimi należało zaprezentować zdobytą wiedzę w formie ustnej i plakatu. Z powodu ograniczonego czasu, bo zajęcia trwały dwie godziny, plakaty nie zostały perfekcyjnie wykonane, ale dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu, zdobyte wiadomości zapamiętamy na całe życie. Zajęcia były bardzo pożyteczne i ciekawe, wiele nas nauczyły oraz dostarczyły niezapomnianych wrażeń.