BIESIADA LITERACKO – HISTORYCZNA

BIESIADA  LITERACKO – HISTORYCZNA

27 września, uczniowie klas V-VIII oraz gimnazjum, wzięli udział w biesiadzie literacko – historycznej z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, zorganizowanej przez Filię Biblioteki Publicznej i Świetlicę Wiejską w Piotrkowicach.
Obejrzeliśmy montaż słowno-muzyczny wykonany przez uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Składał się on z narracji przybliżającej wiedzę historyczną o wydarzeniach, które doprowadziły nasz kraj do rozbiorów oraz ofiarnej walce Polaków o odzyskanie wolności i państwa. Nie zabrakło patriotycznych wierszy, a także pieśni śpiewanych razem z publicznością.
Po występach, wysłuchaliśmy prelekcji historyka i regionalisty – Dariusza Kaliny.
W kontekście walki o niepodległość przedstawił wydarzenia i postacie związane z ,,Naszą Małą Ojczyzną’’. Wiele wątków było związanych z rodziną Roksickich czy Krasińskich
Najwięcej ciekawostek dotyczyło Franciszki Krasińskiej – protoplastki wielu dynastii  w Europie.
 Jej wnuk – Wiktor Emanuel II był pierwszym królem zjednoczonych Włoch.
Prelegent polecił dla zainteresowanych książki własnego autorstwa, przedstawiające wiedzę o naszej ,,Małej Ojczyźnie’’ lub ,,Pamiętniki Franciszki Krasińskiej’’ – zbeletryzowaną formę losów zamku w Maleszowej i życia tytułowej bohaterki, autorstwa Klementyny  Hoffmanowej.
Na koniec, zastępca Burmistrza – Pan Mariusz Ściana podziękował wszystkim za zaangażowanie w przygotowanie imprezy i udział w niej, bo z pewnością każdy wiele się dowiedział i docenił przeszłość swoich przodków.